LOGOPEDYCZNE ABC

Opublikowano: 2023-10-18 18:43, Numer artykułu: 73445 , Autor: J.Najdowska

Jak możemy rozwijać mowę dziecka w wieku przedszkolnym?

Najprościej!  Poprzez zabawę!J

  1. Rozmawiajmy z dziećmi jak z równymi sobie! Stwórzmy im okazję do tego, by mogły zadawać nam pytania dotyczące otaczającego świata, zmian zachodzących w przyrodzie. Opowiadajmy im o liściach spadających z drzew, o ich kolorach, pozwólmy im dotykać kory drzewa, kasztanów (nawet skorupek!). Nie pozwólmy dzieciom, w intensywnym okresie rozwoju, stracić motywacji do mówienia.
  1. Bawmy się. W codziennym zabieganiu często zapominamy o tym, jak ważna jest codzienna zabawa. Sprawdźcie podczas jazdy samochodem, czy wasze dzieci znają grę  „Zgadnij co ja widzę?” – świetna zabawa, która rozwija mowę, jak również kreatywne myślenie (niejednokrotnie zdziwicie  się jak Wasze dziecko potrafi pięknie opowiadać!).W długą podróż weźcie ze sobą książkę, którą możecie przeczytać wraz z dzieckiem – dziecko mimo braku umiejętności czytania ma świetną wyobraźnię i może opowiedzieć bajkę wg swojego pomysłu.
  2. Czas na przedstawienie! Może macie w domu pacynki, dzięki którym możecie zrobić przedstawienie dla babci lub dziadka? Jesienne wieczory umilić Wam mogą również kalambury bądź zabawa ulubionymi samochodami. Zachęcam również do tego, by czytanie stałą się codzienną rutyną!
  3. Wymień telefon, tablet, telewizor na grę planszową, karcianą. Dzieci jeszcze nie raz natkną się na otaczającą elektronikę. My, jako rodzice, zróbmy wszystko by mieli jej w swoim życiu jak najmniej! Jest to dodatkowy, niepotrzebny bodziec, który negatywnie wpływa na rozwój mowy szczególnie we wczesnym jej okresie!
  4.  Pozwólmy na samodzielne spożywanie posiłków. Dziecko potrafi gryźć – nie musimy obierać mu skórek od chleba czy jabłka – taki proceder tylko rozleniwia nasze narządy artykulacyjne. Sprawność ich jest niezmiernie ważna w kolejnych etapach rozwoju mowy.
  5.  Dziecko powinno pić już samodzielnie ze szklanki. W podróż wybierzmy butelkę odkręcaną, unikamy butelek z „dzióbkami” a tym bardziej tzw. niekapków.
  6.  Rozwijajmy słuch dziecka poprzez zabawę „Co słyszysz?”. Śpiewajmy, bawmy się słowem, sylabizujmy. Stwórzmy tajemnicze rytmy za pomocą przedmiotów codziennego użytku. Może uda Wam się wspólnie stworzyć piosenkę o Waszej rodzinie?

Dajmy dzieciom szansę na rozwój – nie wyręczajmy ich!

To dzięki Wam dzieci mają szansę na harmonijny rozwój, w tym prawidłowy rozwój mowy.

Miłej zabawy – odkrycie w sobie dziecko!

mgr Róża Ginter

r